Ogólnopolski Konkurs Tańca Uczniów Szkół Baletowych im. Wojciecha Wiesiołłowskiego
Konkurs im. Wojciecha Wiesiołłowskiego niemal od jego początków (w 2015 roku odbędzie się jego XIX edycja) organizuje dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku Bronisław Aubrecht Prądzyński. W czasie swojego istnienia konkurs kilkakrotnie zmieniał formułę, aktualizując wymagania zgodnie ze światowymi tendencjami. Obecnie uczestnicy startują w dwóch kategoriach – tańca klasycznego i tańca współczesnego (contemporary dance z naciskiem na technikę modern dance) z podziałem na grupy wiekowe. Biorą w nim udział starsi uczniowie szkół baletowych, a więc młodzież z klas IV-IX w (13-19 lat). Do jury powoływani są uznani artyści – tancerze, choreografowie, dyrektorzy szkół i zespołów tanecznych działający w Polsce jak również poza granicami naszego kraju (m.in. Emil Wesołowski – choreograf, wieloletni dyrektor baletu w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, Ewa Wycichowska – choreograf, dyrektor Polskiego Teatru Tańca, Marek Różycki – dyrektor artystyczny szkoły baletowej w Berlinie), a także przedstawiciele Sekcji Tańca Związku Artystów Scen Polskich. Wydarzenie odbywa się co dwa lata, trwa około tygodnia, składa się z kilku etapów odbywających się w salach szkoły baletowej w Gdańsku oraz na scenie Opery Bałtyckiej. Konkurs kończy koncert laureatów w Operze Bałtyckiej.
Od wielu lat konkurs ten jest wykładnią poziomu polskich szkół baletowych, kreuje zdrową rywalizację niezbędną w procesie kształcenia tancerza oraz daje swoim uczestnikom siłę napędową do zwiększonego wysiłku w codziennej pracy na sali baletowej. Dzięki starannie zaplanowanej procedurze sprawdzania umiejętności uczestników wyłania wśród polskiej młodzieży indywidualności i jednocześnie stanowi dla niej przepustkę do rywalizacji na arenie międzynarodowej. Laureaci konkursu sukcesy w najbardziej znaczących konkursach międzynarodowych, a także podejmują pracę w najlepszych teatrach i zespołach tanecznych świata, żeby wspomnieć jedynie Royal Danish Ballet w Kopenhadze, Stuttgarter Ballett, Staatsballett Berlin, Eifman Ballet w Sankt Petersburgu, Les Ballets de Monte Carlo, Armitage Gone! Dance w Nowym Jorku czy Polski Balet Narodowy.
Ogólnopolskie Spotkania Konkursowe Młodych Tancerzy
Spotkania Konkursowe organizują naprzemiennie co dwa lata poszczególne ogólnokształcące szkoły baletowe. W 2016 roku odbędą się po raz siódmy, a ich gospodarzem będzie szkoła im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Uczestnikami Spotkań są szczególnie uzdolnieni uczniowie klas III i IV (12-13 lat) ogólnokształcących szkół baletowych, którzy prezentują swoje umiejętności głównie w zakresie tańca klasycznego. Ocenia ich jury złożone z doświadczonych nauczycieli oraz przedstawicieli polskiego środowiska baletowego, w tym ZASP. Poszczególne etapy konkursu odbywają się w salach baletowych szkół-gospodarzy oraz na scenie współpracującego z daną szkołą teatru baletowego, w którym ma również miejsce kończący konkurs koncert laureatów.
Spotkania Konkursowe powstały z inicjatywy Bronisława Aubrecht Prądzyńskiego – dyrektora szkoły baletowej w Gdańsku, w reakcji na przyspieszający rozwój młodych tancerzy na świecie. Twórcom zależało na podniesieniu poziomu artystycznego prezentowanego przez najmłodszych uczniów szkół baletowych i tym samym na stymulacji uczących ich pedagogów. W wyniku zaistnienia tego konkursu w grupie młodych tancerzy obserwujemy dzisiaj rzeczywisty wzrost umiejętności.
Ogólnopolski Konkurs Najlepszy Baletowy „Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce”
Impreza ta w 2015 roku odbędzie się po raz czternasty, a po raz ósmy towarzyszyć jej będzie Międzynarodowy Konkurs Baletowy „Złote Pointy”. Oba konkursy każdego roku organizuje szczecińska Fundacja Balet na scenie Opery na Zamku w Szczecinie przy dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyrektor Fundacji Maria Andrzejewska stworzyła te wydarzenia, aby promować uzdolnionych młodych tancerzy i pomóc im w rozpoczęciu profesjonalnej kariery.
Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny Uczniów Szkół Baletowych
Konkurs powstał z inicjatywy Bożenny Kociołkowskiej, ówczesnej wicedyrektor do spraw artystycznych OSB im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. W 2016 roku odbędzie się jego dziewiąta edycja. Formuła konkursu ma na celu motywowanie uczniów klas V-IX szkół baletowych do tworzenia własnych kompozycji tanecznych, a więc do rozwijania wyobraźni ruchowej, wrażliwości muzycznej i dokonywania odkryć interpretacyjnych.
Przez czas trwania konkursu podkreślana jest wartość edukacyjna jaką komponowanie własnych wypowiedzi tanecznych ma dla kształtowania warsztatu przyszłych tancerzy, a jednocześnie zauważamy pojawianie się prawdziwie utalentowanych w tej dziedzinie młodych ludzi.